Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

Uczniowie z Waśniewa odwiedzili żołnierzy w Giżycku.

Uczniowie z Waśniewa odwiedzili żołnierzy w Giżycku.

Szkoła Podstawowa w Waśniewie-Grabowie im. Zawiszy Czarnego współpracuje z 15 Giżycką Brygadą Zmechanizowaną im. Zawiszy Czarnego. W ubiegłym roku szkolnym dowództwo wraz z pocztem sztandarowym byli uczestnikami uroczystości posadzenia dębu katyńskiego w Szczepkowie-Borowym. Dyrektor szkoły Beata Jóźwiak uczestniczyła 12 lipca 2019 roku w uroczystościach z okazji 25 - lecia powstania 15 GBZ.

Uczniowie klas starszych 26 września 2019 r. podczas wizyty w jednostce poznali tradycje i historię brygady oraz postać wspólnego patrona jakim jest Zawisza Czarny. Pięknie wprowadziła nas w temat tradycji Pani kustosz Anna Prokopczuk. Ważnym wydarzeniem dla uczniów był pokaz wozów bojowych -wśród nich transporter opancerzony Rosomak, bojowy wóz piechoty oraz karabiny, motocykle i quad terenowy. Wszyscy uczniowie poznali budowę granatów i wykonali po kilka rzutów na odległość. W pamięci wszystkich uczestników pozostanie strzelanie z karabinu amunicją treningową. Na koniec wizyty w jednostce z uczniami spotkał się dowódca batalionu dowodzenia płk Wojciech Łączyński- pochodzący z Gminy Janowiec Kościelny. Pan Pułkownik zaprosił nas na najbliższe manewry jednostki na poligonie wojskowym w Orzyszu.

Podczas pobytu w Giżycku uczniowie korzystając z pięknej pogody odbyli także rejs statkiem po jeziorze Niegocin, zobaczyli most obrotowy, zwiedzili twierdzę Boyen, byli w kościele garnizonowym, oddali tam cześć żołnierzom poległym na misjach oraz wykazali się dużą sprawnością fizyczną, pokonując trasy w parku linowym-jak przystoi na przyszłych żołnierzy.

Wycieczka i wizyta w jednostce wojskowej w Giżycku wpisuje się działania wychowawcze naszej szkoły i jest jednym z elementów krzewienia patriotyzmu w czasie pokoju.

Bardzo dziękujemy za umożliwienie nam uczestnictwa w Daniach Otwartych Koszar, za miłe przyjęcie oraz opiekę od początku naszej wizyty do samego wyjazdu dowództwu, żołnierzom oraz pracownikom 15 GBZ.

Wiesław Kacner
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Urząd Gminy Janowiec Kościelny oraz opublikowany na portalu Janowiec Kościelny: Uczniowie z Waśniewa odwiedzili żołnierzy w Giżycku.
Oceń artykuł:

(0)