Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

Lekcja patriotyzmu w Gminie Janowiec Kościelny - fotorelacja z uroczystości posadzenia Dębu Pamięci w Szczepkowie Borowym.

Lekcja patriotyzmu w Gminie Janowiec Kościelny - fotorelacja z uroczystości posadzenia Dębu Pamięci w Szczepkowie Borowym.

„Historia zatoczyła koło….- uroczystość posadzenia Dębu Pamięci Nadkomisarza Straży Granicznej Bronisława Borowca w Szczepkowie Borowym.

10 października 2018 roku, na miesiąc przed 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, upamiętniliśmy jedną z 22 tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej, zamordowanej strzałem w tył głowy. W organizację włączyli się mieszkańcy Szczepkowa Borowego, proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela oraz Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie. Gościem szczególnym uroczystości był syn i wnuk nadkomisarza -Ryszard i Paweł Borowiec.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym w Janowcu Kościelnym. Księża –Henryk Lewandowski, Krzysztof Dziadak oraz Jacek Lubiński-proboszcz parafii Janowiec Kościelny- modlili się za pomordowanych przez NKWD. Kazanie wygłosił ks. Henryk Lewandowski, w którym nawiązał do czasu swego pobytu w tutejszej parafii, gdy jako młody wikariusz w trudnych latach 80-tych pracował z młodzieżą, mówił prawdę o Katyniu, nie bał się wtedy bronić krzyży w szkołach i głośno wypowiadać trudnej historii Polski. Słowo skierowane do każdego ze zgromadzonych brzmiało donośnie- przebacz, ale nie zapomnij…, jesteś Polakiem, nie szukaj przyjaciół na wschodzie, ani na zachodzie- tu jest twoja matka- Polska. Mówił to ksiądz, który przez wiele lat pracował w Rosji- był świadkiem tamtych miejsc- odwiedził Katyń, Ostaszków, Miednoje, Smoleńsk. Dla zgromadzonych gości, młodzieży, nauczycieli, mieszkańców to bardzo ważny głos, a obecność płk.Jarosława Węgrzynowskiego-komendanta Placówki Straży Granicznej w Olsztynie oraz płk. Wojciecha Łączyńskiego wraz z pocztem sztandarowym 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej dodała powagi i jednocześnie budowała poczucie polskości. Obecność strażackich i szkolnych pocztów sztandarowych, w tym sztandaru z 1938 roku ze Szkoły w Szczepkowie Borowym z chorążym Januszem Zawadzińskim oraz Jadwigą Komorowską i Urszulą Knapińską utożsamiało zgromadzonych z naszą, małą Ojczyzną. Uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie przedstawiły program artystyczny „Katyńska lekcja historii”. Gdy zabrzmiały słowa piosenki „Ostatni list” przed oczami był los wielu pomordowanych na wschodzie. Jak trudno było o tym mówić w komunistycznej Polsce- wspominał Ksiądz Jacek Lubiński-„jeden z uczniów stał na straży, gdy nauczyciel mówił o Katyniu…”

Następnie licznie przybyli goście przejechali do Szczepkowa Borowego, gdzie została poświęcona tablica oraz posadzony dąb pamięci Nadkomisarza Straży Granicznej Bronisława Borowca. Wartę honorową pełnił poczet sztandarowy z 15GBZ. Jan Domański -przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Katyńska- przywiózł i przekazał ziemię z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Dziękując za przygotowanie uroczystości nie krył wzruszenia syn nadkomisarza Ryszard Borowiec, drżącym głosem wspominał swego ojca, który był w szeregach Orląt Lwowskich, jako żołnierz walczył w Bitwie Warszawskiej i pełnił służbę komisarza straży granicznej w Szczepkowie Borowym- dziś mój ojciec powrócił do Szczepkowa Borowego, będzie pełnił nadal swą służbę- tu historia zatoczyła koło. Zaproszeni goście w swych wypowiedziach docenili to wspólne działanie, jako przykład patriotycznej postawy mieszkańców Poboża. Wspólne spotkanie w świetlicy wiejskiej było czasem wspomnień i rozmów, sięganiem do czasów odległych i trochę bliższych.

Szkoła im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie realizując projekt Szkoły Dawnego Pogranicza dociera do ludzi i historii związanych z nimi. Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci- to tak naprawdę dalszy etap tego projektu, ale też wspaniałe dzieło ojca Jacka Jońca- program „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Dziękujemy wszystkim za udział i włączenie się w tę uroczystość, a Bankowi Spółdzielczemu w Nidzicy za współfinansowanie zakupu tablicy pamiątkowej.

Społeczność szkolna
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Urząd Gminy Janowiec Kościelny oraz opublikowany na portalu Janowiec Kościelny: Lekcja patriotyzmu w Gminie Janowiec Kościelny - fotorelacja z uroczystości posadzenia Dębu Pamięci w Szczepkowie Borowym.
Oceń artykuł:

(0)