Wtorek, 11 grudnia 2018. Imieniny Biny, Damazego, Waldemara

Podziel się:

Podziel się:

KATYŃ PAMIĘTAMY-UROCZYSTOŚĆ KATYŃSKA W WAŚNIEWIE-GRABOWIE

KATYŃ PAMIĘTAMY-UROCZYSTOŚĆ KATYŃSKA W WAŚNIEWIE-GRABOWIE

Dnia 10 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie , odbyła się uroczystość katyńska powiązana z dwiema rocznicami- Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofą smoleńską. Gościliśmy podczas uroczystości Księdza dziekana Krzysztofa Dziadak, przedstawicieli Kierowników Jednostek Gminy Janowiec Kościelny, Panią Karinę Rogalską i Marzenę Borkowską, dzielnicowego Komendy Powiatowej w Nidzicy Dawida Kaczorowskiego oraz członków olsztyńskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska: Jana Domańskiego i Rafała Pyrę a także Romana Przybysz- sympatyka Rodziny Katyńskiej.
W pierwszej części uroczystości uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny na temat wydarzeń z kwietnia 1940 roku oraz z 10 kwietnia 2010 roku. Chwilom refleksji towarzyszyły wspomnienia wydarzeń naszej trudnej historii, przedstawionej otwarcie i prawdziwie, bez lęku i obawy. Sceneria uroczystości nawiązywała do lasu katyńskiego, a wykonanie pieśni „Biały Krzyż” dały obraz kwietniowych wydarzeń sprzed 78 lat.
Momentem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz posadzenie dębu katyńskiego upamiętniającego podporucznika Jana Bublińskiego, pochodzącego z powiatu lwowskiego, zamordowanego w Bykowni w 1940 roku. Postać bohatera przybliżył nam pan Roman Przybysz – dawny uczeń szkoły w Dubnie, gdzie przed wojną pracował Jan Bubliński. Pan Roman wspominał ze łzami w oczach: „…pamiętam jak przed wojną, gdy byłem małym chłopcem, prowadził mnie za rączkę do szkoły…”. W tym dniu w Szkole w Waśniewie przeszłość stała się tak bliska, choć myśli Pana Przybysza sięgały tak daleko…
Jan Bubliński przedstawiciel Kresów- został przez nas wybrany, gdyż wiemy, że jako nauczyciel i kierownik szkół w Dubnie i Krzemieńcu nie będzie tam upamiętniony, nie będzie miał posadzonego dębu. Trudna historia naszego kraju, wydarzenia, które nie łatwo zrozumieć, niech dadzą nam siłę i mężne serca, gdyż trzeba nam pamiętać o tych , którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.
Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli nauczyciele, uczniowie oraz Pan Jan Domański z Nidzicy- przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Przekazał on podczas uroczystości ziemię przywiezioną z Katynia wraz z polskim orłem z żołnierskiej rogatywki oraz dąb ufundowany przez Nadleśnictwo Nidzica, natomiast kwiaty podarowała Pani Danuta Rzezak.
Warto przypomnieć, że jest to nasz drugi dąb katyński, pierwszy posadzono w 2010 roku upamiętniając porucznika Stefana Jarockiego, który zginął w Katyniu.
Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze i była wspaniałą lekcją historii.
Wspólnie z Rodziną Katyńską w Olsztynie zachęcamy także inne Szkoły oraz instytucje, aby również posadziły Dęby Pamięci- tak wiele jest jeszcze do zrobienia .

Społeczność Szkolna
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Urząd Gminy Janowiec Kościelny oraz opublikowany na portalu Janowiec Kościelny: Katyń pamiętamy- Uroczystość Katyńska w Waśniewie Grabowie
Oceń artykuł:

(0)