Poniedziałek, 3 sierpnia 2020. Imieniny Augustyna, Kamelii, Lidii

Lekcja patriotyzmu w Gminie Janowiec Kościelny - fotorelacja z uroczystości posadzenia Dębu Pamięci w Szczepkowie Borowym.

2018-11-09 19:00:00 (ost. akt: 2018-11-09 12:24:25)

Autor zdjęcia: Urząd Gminy Janowiec Kościelny

„Historia zatoczyła koło….- uroczystość posadzenia Dębu Pamięci Nadkomisarza Straży Granicznej Bronisława Borowca w Szczepkowie Borowym.

10 października 2018 roku, na miesiąc przed 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości, upamiętniliśmy jedną z 22 tysięcy ofiar zbrodni katyńskiej, zamordowanej strzałem w tył głowy. W organizację włączyli się mieszkańcy Szczepkowa Borowego, proboszcz Parafii św. Jana Chrzciciela oraz Szkoła Podstawowa im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie. Gościem szczególnym uroczystości był syn i wnuk nadkomisarza -Ryszard i Paweł Borowiec.

Uroczystość rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym w Janowcu Kościelnym. Księża –Henryk Lewandowski, Krzysztof Dziadak oraz Jacek Lubiński-proboszcz parafii Janowiec Kościelny- modlili się za pomordowanych przez NKWD.

Kazanie wygłosił ks. Henryk Lewandowski, w którym nawiązał do czasu swego pobytu w tutejszej parafii, gdy jako młody wikariusz w trudnych latach 80-tych pracował z młodzieżą, mówił prawdę o Katyniu, nie bał się wtedy bronić krzyży w szkołach i głośno wypowiadać trudnej historii Polski. Słowo skierowane do każdego ze zgromadzonych brzmiało donośnie- przebacz, ale nie zapomnij…, jesteś Polakiem, nie szukaj przyjaciół na wschodzie, ani na zachodzie- tu jest twoja matka- Polska.

Mówił to ksiądz, który przez wiele lat pracował w Rosji- był świadkiem tamtych miejsc- odwiedził Katyń, Ostaszków, Miednoje, Smoleńsk. Dla zgromadzonych gości, młodzieży, nauczycieli, mieszkańców to bardzo ważny głos, a obecność płk.Jarosława Węgrzynowskiego-komendanta Placówki Straży Granicznej w Olsztynie oraz płk. Wojciecha Łączyńskiego wraz z pocztem sztandarowym 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej dodała powagi i jednocześnie budowała poczucie polskości.

Obecność strażackich i szkolnych pocztów sztandarowych, w tym sztandaru z 1938 roku ze Szkoły w Szczepkowie Borowym z chorążym Januszem Zawadzińskim oraz Jadwigą Komorowską i Urszulą Knapińską utożsamiało zgromadzonych z naszą, małą Ojczyzną. Uczennice ze Szkoły Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie przedstawiły program artystyczny „Katyńska lekcja historii”. Gdy zabrzmiały słowa piosenki „Ostatni list” przed oczami był los wielu pomordowanych na wschodzie. Jak trudno było o tym mówić w komunistycznej Polsce- wspominał Ksiądz Jacek Lubiński-„jeden z uczniów stał na straży, gdy nauczyciel mówił o Katyniu…”

Następnie licznie przybyli goście przejechali do Szczepkowa Borowego, gdzie została poświęcona tablica oraz posadzony dąb pamięci Nadkomisarza Straży Granicznej Bronisława Borowca. Wartę honorową pełnił poczet sztandarowy z 15GBZ. Jan Domański -przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Katyńska- przywiózł i przekazał ziemię z Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje.

Dziękując za przygotowanie uroczystości nie krył wzruszenia syn nadkomisarza Ryszard Borowiec, drżącym głosem wspominał swego ojca, który był w szeregach Orląt Lwowskich, jako żołnierz walczył w Bitwie Warszawskiej i pełnił służbę komisarza straży granicznej w Szczepkowie Borowym- dziś mój ojciec powrócił do Szczepkowa Borowego, będzie pełnił nadal swą służbę- tu historia zatoczyła koło. Zaproszeni goście w swych wypowiedziach docenili to wspólne działanie, jako przykład patriotycznej postawy mieszkańców Poboża. Wspólne spotkanie w świetlicy wiejskiej było czasem wspomnień i rozmów, sięganiem do czasów odległych i trochę bliższych.

Szkoła im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie realizując projekt Szkoły Dawnego Pogranicza dociera do ludzi i historii związanych z nimi. Uroczystość posadzenia Dębu Pamięci- to tak naprawdę dalszy etap tego projektu, ale też wspaniałe dzieło ojca Jacka Jońca- program „Katyń… ocalić od zapomnienia”.

Społeczność szkolna


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Gmina2811012

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. a ja się pytam.. #2621082 | 79.124.*.* 10 lis 2018 12:00

  czy tym młodym ludziom przekazano fakt historyczny , że do utraty niepodległości przyczynili się też i przedstawiciele panującej wówczas religii w Polsce a mianowicie biskupi którzy na rozkaz T. Kościuszki zostali powieszeni na warszawskich latarniach - tacy patrioci z nich byli , może o nich by tak G O napisała parę słów

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. brawo #2620988 | 89.228.*.* 10 lis 2018 10:03

  pozdro dla ks. Henka

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages