Katyń pamiętamy- Uroczystość Katyńska w Waśniewie Grabowie

2018-04-18 07:00:00(ost. akt: 2018-04-17 15:32:17)

Autor zdjęcia: Urząd Gminy Janowiec Kościelny

W Szkole Podstawowej im. Zawiszy Czarnego w Waśniewie-Grabowie odbyła się uroczystość katyńska powiązana z dwiema rocznicami- Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz katastrofą smoleńską.
Gościliśmy podczas uroczystości Księdza dziekana Krzysztofa Dziadak, przedstawicieli Kierowników Jednostek Gminy Janowiec Kościelny, Karinę Rogalską i Marzenę Borkowską, dzielnicowego Komendy Powiatowej w Nidzicy Dawida Kaczorowskiego oraz członków olsztyńskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska: Jana Domańskiego i Rafała Pyrę a także Romana Przybysz- sympatyka Rodziny Katyńskiej.

W pierwszej części uroczystości uczniowie przedstawili montaż słowno-muzyczny na temat wydarzeń z kwietnia 1940 roku oraz z 10 kwietnia 2010 roku. Chwilom refleksji towarzyszyły wspomnienia wydarzeń naszej trudnej historii, przedstawionej otwarcie i prawdziwie, bez lęku i obawy. Sceneria uroczystości nawiązywała do lasu katyńskiego, a wykonanie pieśni „Biały Krzyż” dały obraz kwietniowych wydarzeń sprzed 78 lat.

Momentem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej oraz posadzenie dębu katyńskiego upamiętniającego podporucznika Jana Bublińskiego, pochodzącego z powiatu lwowskiego, zamordowanego w Bykowni w 1940 roku. Postać bohatera przybliżył nam Roman Przybysz – dawny uczeń szkoły w Dubnie, gdzie przed wojną pracował Jan Bubliński. Pan Roman wspominał ze łzami w oczach: „…pamiętam jak przed wojną, gdy byłem małym chłopcem, prowadził mnie za rączkę do szkoły…”. W tym dniu w Szkole w Waśniewie przeszłość stała się tak bliska, choć myśli pana Przybysza sięgały tak daleko…

Jan Bubliński przedstawiciel Kresów- został przez nas wybrany, gdyż wiemy, że jako nauczyciel i kierownik szkół w Dubnie i Krzemieńcu nie będzie tam upamiętniony, nie będzie miał posadzonego dębu. Trudna historia naszego kraju, wydarzenia, które nie łatwo zrozumieć, niech dadzą nam siłę i mężne serca, gdyż trzeba nam pamiętać o tych , którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.

Inicjatorami tego przedsięwzięcia byli nauczyciele, uczniowie oraz Jan Domański z Nidzicy- przedstawiciel Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Przekazał on podczas uroczystości ziemię przywiezioną z Katynia wraz z polskim orłem z żołnierskiej rogatywki oraz dąb.

Warto przypomnieć, że jest to nasz drugi dąb katyński, pierwszy posadzono w 2010 roku upamiętniając porucznika Stefana Jarockiego, który zginął w Katyniu.

Uroczystość przebiegała w podniosłej atmosferze i była wspaniałą lekcją historii.
Wspólnie z Rodziną Katyńską w Olsztynie zachęcamy także inne Szkoły oraz instytucje, aby również posadziły Dęby Pamięci- tak wiele jest jeszcze do zrobienia.

Społeczność Szkolna


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Gmina2811012

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5