Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Strażacy nigdy się nie poddają

2018-04-17 19:00:00 (ost. akt: 2018-04-17 15:20:21)

Ochotnicza Straż Pożarna w Nowej Wsi Wielkiej powstała w 1925 roku i zrzesza w swoich szeregach ok. 36 członków. Przekrój wiekowy jest duży, bo w swoich szeregach skupiają zarówno osiemnastolatków jak sześćdziesięciolatków.

Są jak jedna wielka rodzina. Ale nie ma w tym nic dziwnego, bo strażakami byli ich dziadkowie, ojcowie, a teraz są nimi oni sami i będą zapewne ich synowie. Co ciekawe, do OSP w Nowej Wsi Wielkiej należą rodziny z czteropokoleniową tradycją.

Członkowie OSP to w 90% osoby, które pracują w gospodarstwie bądź jeszcze się uczą. Pozostałe 10% to osoby pracujące poza miejscowością, w której znajduje się OSP.

Na wyposażeniu mają potrzebny podstawowy sprzęt, braki można zauważyć jedynie w wyposażeniu osobistym. Wszystkie pieniądze, które strażacy otrzymują za wyjazdy do zdarzeń przeznaczają na bieżące potrzeby jednostki. Kupują sprzęt lub przeznaczają je na utrzymanie i konserwacje tego, który już posiadają. Tak jest od lat i to chyba się nie zmieni.

Środki na sprzęt i wyposażenie pozyskują z różnych źródeł przy wsparciu gminy oraz fundatorów. Wezwanie do akcji dostają poprzez syrenę znajdującą się przy remizie i sms, jednak jak mówią ten rodzaj powiadomienia jest bardzo zawodny ze względu na położenie miejscowości.

Strażacy z Nowej Wsi Wielkiej borykają się z różnymi problemami, ale nigdy się nie poddają. — Jesteśmy twardzi, niczego się nie boimy. Kiedy wiatr wieje nam w oczy, po prostu idziemy dalej — wyjaśniają. Ich sekret tkwi w tym, że pomagają sobie nawzajem, a młodzi są traktowani na równi ze starszymi.

— Często się ze sobą spotykamy i rozmawiamy, a wtedy przychodzą nam różne pomysły. Żadnych nie skreślamy na początku, najpierw je analizujemy — zapewniają strażacy. Zajmują się gaszeniem pożarów, usuwaniem zagrożeń, oddają honorowo krew.

Mają sporo odznaczeń, począwszy od odznaki ,,Wzorowy strażak" poprzez medale brązowe i srebrne i złote aż do medalu Bolesława Chomicza. — Jesteśmy raczej skromnymi ludźmi, którzy próbują w jakiś sposób pomoc innym — mówią o sobie.

Plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.

Aby zagłosować wyślij sms na numer 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS) o treści gn.osp.x, gdzie x oznacza numer przypisany do konkretnej jednostki.

Janowo - gn.osp.5
Jagarzewo - gn.osp.4
Szczepkowo Borowe - gn.osp.3
Bolejny - gn.osp.14
Frąknowo - gn.osp.15
Gołębiewo - gn.osp.11
Janowiec Kościelny - gn.osp.1
Januszkowo - gn.osp.8
Kozłowo - gn.osp.9
Krokowo - gn.osp.10
Lipowo - gn.osp.7
Łyna - gn.osp.16
Napiwoda - gn.osp.17
Nowa Wieś Wielka - gn.osp.2
Róg - gn.osp.6
Sarnowo - gn.osp.12
Szkotowo - gn.osp.13


zl


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages