Poniedziałek, 25 marca 2019. Imieniny Bolka, Cezaryny, Marioli

Zamiłowanie do straży przechodzi z pokolenia na pokolenie

2018-03-23 13:00:00 (ost. akt: 2018-03-23 11:48:50)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

OSP w Janowcu Kościelnym znajdują się w TOP3 naszego konkursu! Jednostka istnieje od 1920 roku. W swoich szeregach skupia nie tylko panów, ale też panie, które na równi z mężczyznami biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.

Strażacy zapewniają, że zamiłowanie do straży przechodzi z pokolenia na pokolenie. Na ogół bywa tak, że najpierw do straży wstępuje tata bądź mama, a dzieci od małego uczęszczają na imprezy z udziałem strażaków.

Pomagają przy obstawie imprez, uroczystości gminnych i kościelnych, a po przystąpieniu do kursu podstawowego stają się pełnoprawnymi członkami strażackiej rodziny. Jakie czynności należy podjąć, by zasilić szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej?

— Przede wszystkim osoba zainteresowana musi mieć ukończone 18 lat, by przystąpić do kursu podstawowego. Kursy odbywają się na ogół raz w roku i trwają 6 tygodni. Do tego dochodzą badania lekarskie. Po opanowaniu teorii i praktyki można wyjeżdżać na akcje — wyjaśniają druhowie. Wyjeżdżają głównie do zdarzeń drogowych, pożarów, podtopień, działają również przy zwalczaniu skutków silnego wiatru, lecz zdarzają się i inne sytuacje.

— Pamiętam swój pierwszy wyjazd sprzed sześciu lat. Akcja miała miejsce w Zaborowie, doszło do zaprószenia od prądu, cały budynek był w ogniu. Podejrzewaliśmy, że ktoś może być w środku. Niestety, człowiek spłonął. Został sam szkielet, skurczone kości i wszystko na wierzchu — wspomina Robert Antczak.

Dodaje, że wypadki śmiertelne zdarzają się raz, dwa razy do roku. Na ogół zostają zadysponowani do miejscowych zagrożeń - traw, podtopień, wiatrołomów, same pożary stanowią teraz 10-15% wyjazdów. Strażacy z Janowca Kościelnego wspominają także akcję w Bukowcu, kiedy zachodziło podejrzenie popełnienia samobójstwa.

— Byliśmy na miejscu jako pierwsi, naszym zadaniem było otwarcie drzwi. Człowiek czuje taką niepewność, bo nie wie, czego może spodziewać się w środku — mówią.

Trudne sytuacje nie zniechęcają ich jednak do działania. Ratowanie życia i pomoc drugiemu człowiekowi stawiają na pierwszym miejscu. — Pomagamy również w obsłudze imprez kulturalnych na terenie gminy, angażujemy się podczas uroczystości kościelnych, tj. np. Wszystkich Świętych, zabezpieczamy ulice podczas Drogi Krzyżowej.

Organizujemy pogadanki z młodzieżą szkolną, które dotyczą udzielania pierwszej pomocy oraz postępowania na wypadek powstania pożaru — tłumaczą ochotnicy.

Kilku druhów jednostki OSP Janowiec Kościelny oddaje honorowo krew. Żeby jednostka mogła samodzielnie brać udział w akcji potrzeba co najmniej 5 osób, natomiast 3 ochotników może jechać jako wsparcie.

Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Janowcu Kościelnym mają też niewątpliwy powód do dumy. Kilka miesięcy temu do ich jednostki zawitał zupełnie nowy wóz bojowy.

Nowy nabytek to samochód marki MAN o wartości 779820 złotych. Nowy wóz pozwoli poprawić efektywność, która przełoży się na szybszą interwencję w sytuacjach zagrożenia.

Rozpoczął się plebiscyt na Najpopularniejszą Ochotniczą Straż Pożarną, który potrwa do 1 maja 2018 roku. W każdym powiecie wybierzecie państwo po trzy najpopularniejsze jednostki. Najpopularniejsze OSP na poziomie wojewódzkim wybierzemy z kolei w dwóch kategoriach. Pierwszą stworzyliśmy dla jednostek znajdujących się w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym, drugą dla drużyn, które nie znajduje się w systemie.Aby zagłosować wyślij sms na numer 7148 (Koszt 1,23 zł z VAT za SMS) o treści gn.osp.x, gdzie x oznacza numer przypisany do konkretnej jednostki.

Janowo - gn.osp.5
Jagarzewo - gn.osp.4
Szczepkowo Borowe - gn.osp.3
Bolejny - gn.osp.14
Frąknowo - gn.osp.15
Gołębiewo - gn.osp.11
Janowiec Kościelny - gn.osp.1
Januszkowo - gn.osp.8
Kozłowo - gn.osp.9
Krokowo - gn.osp.10
Lipowo - gn.osp.7
Łyna - gn.osp.16
Napiwoda - gn.osp.17
Nowa Wieś Wielka - gn.osp.2
Róg - gn.osp.6
Sarnowo - gn.osp.12
Szkotowo - gn.osp.13Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages