Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

O działaniu świetlicy decydują mieszkańcy i sołtys

2017-11-14 07:00:00 (ost. akt: 2017-11-13 17:23:47)
Jesienią i zimą nie da się bawić na placu zabaw, dlatego świetlica powinna być czynna

Jesienią i zimą nie da się bawić na placu zabaw, dlatego świetlica powinna być czynna

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

Mieszkańcy Safronki skarżą się, że świetlica jest nieczynna od ponad roku i dzieci nie mają gdzie spędzać czasu. — Robi się coraz zimniej, to gdzie dzieci mają się podziać — pyta mieszkanka Safronki.

— Świetlica w Safronce, tak jak wszystkie świetlice w gminie są obiektami, które mają służyć potrzebom mieszkańców sołectwa. Obiekt pod swoją opieką ma sołtys, który dysponuje kluczami i w miarę zapotrzebowania udostępnia lokal — wyjaśnia wójt gminy Janowiec Kościelny Bożena Grochala.

Regulamin korzystania ze świetlic wiejskich określa uchwała Rady Gminy z 2012 r. Wójt dodaje, że to sołectwa, które mają dobre świetlice, zobowiązane są do ich bieżącego utrzymania i organizacja działalności świetlicy również podlega sołectwu.

— Zebranie wiejskie określa kierunki działania i sposób wykorzystania świetlicy. W imieniu sołectwa obiektem dysponuje sołtys. Z budżetu gminy pokrywane są koszty związane z ogrzewaniem, energią elektryczną i wodę, odbiorem ścieków oraz remonty — mówi Bożena Grochala.

Wójt podkreśla, że na terenie gminy są świetlice, w których nawet remonty i naprawy są wykonywane przez mieszkańców sołectwa.

Również mieszkańcy we własnym zakresie pozyskują środki finansowe poprzez konkursy i w ten sposób zapewniają ofertę zajęć kulturalno-oświatowych, sportowych i służących integracji środowiska.

W gmnie Janowiec Kościelny jest sołectwo, w którym od podstaw powstał obiekt „mini świetlica” zbudowany staraniem mieszkańców, ich pracą i z Ich materiałów lub pozyskanych środków w konkursach, przy niewielkim udziale samorządu gminnego.

— Wystarczy, aby sołtys i mieszkańcy sołectwa Safronka skorzystali z przykładów sąsiednich sołectw, a wówczas obiekt nie będzie zamknięty. Wcześniej w świetlicy był punkt przedszkolny i wówczas pani tam zatrudniona opiekowała się lokalem. W budżecie gminy nie ma środków na zatrudnienie opiekuna — wyjaśnia Bożena Grochala.
roz

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kogut #2374591 | 5.172.*.* 15 lis 2017 07:16

  widzę że safronka lubi być sławna mają problem to bach do nidzickiej zaraz .Inteligencją nie świeci może i wasz sołtys ale i wy też nią nie dysponujecie jako mieszkańcy pisząc takie bzdury są większe problemy które są nagłaśniane w mediach i słusznie a wasze to już szczyt głupoty

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. JA #2374439 | 88.199.*.* 14 lis 2017 20:59

  SAFRONKA ZAWSZE NA OSTATNIM MIEJSCU PRZEZ PANIĄ WÓJT....

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Ona #2374367 | 90.222.*.* 14 lis 2017 19:37

  Haha ten sołtys to tylko browarki pić z zonka potrafi.. Wybrany z przypadku bo nie było kogo! Prawda jest taka ze dla Safronki nie zrobił nic i nie zrobi napewno bo jego poziom inteligencji jest bardzo niski!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. max #2374113 | 77.253.*.* 14 lis 2017 13:55

  Wiec co to za gospodarz ten "sołtys" ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mieszkancy #2373913 | 94.254.*.* 14 lis 2017 09:46

  Macie radnego to moze do niego idzcie a nie do gazety. On wam na pewno pomoze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages