Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Zawiłe drogi polskiej niepodległości

2017-09-19 10:00:00 (ost. akt: 2017-09-18 10:06:04)

Autor zdjęcia: Konrad Krzysztof

W Środowiskowym Domu Samopomocy POBOŻE w Szczepkowie Borowym, odbyło się spotkanie pt. "Drogi do Niepodległej" poświęcone osobom Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego.

Na spotkanie zorganizowane przez Janinę Sadowską przybyli przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP z Olsztyna, z prezesem Związku Waldemarem Ziarkiem na czele.

Po odśpiewaniu przez zebranych pieśni patriotycznych Waldemar Ziarek wygłosił wykład na temat roli Piłsudskiego i Sosnkowskiego w dziele odzyskania niepodległości przez Polskę.

Krótki sondaż na początku odczytu na temat bohaterów spotkania, ukazał przykrą rzeczywistość. O ile nie mamy większych problemów z umiejscowieniem roli Piłsudskiego w historii Polski, to w przypadku Sosnkowskiego mamy do czynienia ze zbiorową amnezją na temat jednego z twórców naszej niepodległości.

Na pytanie co wiecie Państwo na temat Sosnkowskiego, tylko jedna osoba udzieliła odpowiedzi, a i tak błędnej, przypisując Sosnkowskiemu dowodzenie tzw. błękitną armią ( w rzeczywistości dowodził nią gen.Haller).

Generał Kazimierz Sosnkowski, który powinien być prezentowany jako wzorzec moralny, autorytet, powołał Związek Walki Czynnej, Strzelca, przeszedł całą kampanię legionową w pierwszej wojnie światowej, był jednym z ojców sukcesu w bitwie warszawskiej, inicjatorem budowy Gdyni, COP-u, Naczelnym Wodzem Armii Polskiej, skazany został na zapomnienie.

W drugiej części spotkania zebrani zaśpiewali polskie pieśni patriotyczne i wysłuchali krótkiego recitalu Danuty Podhorodeckiej z Chóru Olsztyńskiej Filharmonii.

Spotkanie zorganizowano przy wsparciu Regionalnego Ośrodka Debat Międzynarodowych w Olsztynie.

Konrad Krzysztof

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages