Poniedziałek, 10 grudnia 2018. Imieniny Danieli, Bohdana, Julii

To nie zawód, a pasja i chęć służenia innym

2017-06-25 10:00:00 (ost. akt: 2017-06-25 11:48:42)

Autor zdjęcia: archiwum gminy

Dziś Ochotnicze Straże Pożarne muszą mierzyć się z nową rzeczywistością. OSP przetrwały w swej historii niejeden pożar, niejedną burzę i wiele wichur.

W Gminie Janowiec Kościelny funkcjonują trzy jednostki: w Janowcu Kościelnym, Nowej Wsi Wielkiej i Szczepkowie Borowym. Od 2011 roku w gminie nastąpiły znaczące zmiany w wyposażeniu jednostek OSP, zatem na pewno jest lepsza ich jakość bojowa.

— Cieszy też fakt, że młodzi ludzie (kobiety i mężczyźni ) angażują się w działania na rzecz ochrony przeciwpożarowej — mówi wójt. W jednostkach odczuwalny był brak podstawowego wyposażenia, ubrań bojowych, a także szkoleń.

Obecnie ta sytuacja diametralnie się zmieniła. Nieodzownym wyróżnikiem OSP jako organizacji społecznych są strażnice – remizy. W bardzo ogólnym znaczeniu są to budynki służące do magazynowania sprzętu przeciwpożarowego, osobistego sprzętu ochrony strażaków oraz innego niezbędnego wyposażenia do realizacji zadań ratowniczo-gaśniczych.

Wygląd strażnic i boksów garażowych w ostatnim czasie bardzo się zmienił, obiekty są po remontach i spełniają wymagania wywołane rozwojem sprzętu stosowanego przez OSP.

Podstawowym warunkiem skutecznych działań ratowniczych było i jest odpowiednie oraz wystarczające wyposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia akcji. Jest to wyposażenie gaśnicze, ratownicze i transportowe.

Zarówno gmina, jak i każda jednostka dąży do pozyskania dla swojej działalności ratowniczej samochodu pożarniczego. Wprowadzenie nowego i sprawnego pojazdu do remizy strażackiej jest świętem dla OSP i lokalnej społeczności.

Nasze jednostki, jak wspomniałam wcześniej, dysponują 30-letnimi samochodami, dlatego tak ważnym zadaniem dla tutejszego samorządu jest pozyskanie nowego samochodu dla OSP w Janowcu Kościelnym i wyremontowanie, bądź pozyskanie używanego samochodu dla OSP w Szczepkowie Borowym.

Na pewno brakuje nam sprawnych samochodów pożarniczych, ale możemy się pochwalić wyposażeniem dla jednostek, które pozyskaliśmy na przestrzeni lat 2011-2016.
Na ich zakup wydatkowano kwotę 194 984 zł, w tym dofinansowanie – 141 491 zł.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że nasi strażacy są obecni nie tylko na akcjach, ale także na różnego rodzaju ćwiczeniach i treningach, szkoleniach, gdzie doskonalą swoje umiejętności i potwierdzają gotowość do ratowania życia, zdrowia i majątku.

Są też organizatorami Gminnych Turniejów Wiedzy Pożarniczej i uczestnikami wszelkich uroczystości kościelnych oraz lokalnych, promując swoje jednostki, ale także wspierając Samorząd Gminny i Parafie w zapewnieniu bezpieczeństwa dla uczestników.


Strażacy zjawiają się wszędzie tam, gdzie zagrożony jest drugi człowiek – jego życie, zdrowie lub mienie. To wyjątkowe powołanie, które wymaga siły charakteru i gotowości do poświęcenia.

Ci wszyscy, którzy często z narażeniem własnego życia ratują innych, walczą z pożarami i klęskami żywiołowymi, dając dowody niezwykłej odwagi – stanowią niewątpliwie wzór obywatelskiej postawy. Należy podkreślić, że są ochotnikami, to nie jest ich zawód, a pasja i chęć służenia innym. Niech ta społeczna służba będzie źródłem nieustającej satysfakcji, dumy i siły.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages