Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Promocja książki „Gmina Janowiec Kościelny (Szczepkowo Borowe) w latach 1939-1945

2017-03-29 09:00:00 (ost. akt: 2017-03-28 21:01:57)

Autor zdjęcia: Urząd Gminy Janowiec Kościelny

W Samorządowym Ośrodku Kultury w Janowcu Kościelnym odbyło się spotkanie z Profesorem dr hab. Ryszardem Juszkiewiczem.-autorem książki „ Gmina Janowiec Kościelny ( Szczepkowo Borowe) w latach 1939-1945”.

Profesora znamy bardzo dobrze, z Gminą Janowiec Kościelny związany jest od najmłodszych lat, a Jego interesujące wykłady są stałą częścią Seminariów Historycznych, jakie co roku odbywają się w czerwcu.

Wszystkich przybyłych przywitała Marzena Borkowska-Kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury w Janowcu Kościelnym, przybliżając na wstępie sylwetkę Profesora, głównego bohatera spotkania.

Profesor jest autorem i współautorem ponad 32 książek o tematyce historycznej oraz 600 artykułów i prac przyczynkarskich. W dorobku zawodowym pełnił szereg ważnych funkcji, w tym sędziego przewodniczącego wydziału cywilnego w sądach powiatowych w Mławie i Żurominie.

Profesor ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę naukową prowadził m in. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w 1991 roku uzyskał habilitację, aby już w roku 1996 uzyskać tytuł profesora nadzwyczajnego.

W latach 1990- 1993 pełnił funkcję Dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Instytucie Pamięci Narodowej. Warto podkreślić, że przez dwie kadencje Profesor był senatorem Rzeczypospolitej Polskiej”

W imieniu wspólnoty samorządowej Bożena Grochala-Wójt Gminy Janowiec Kościelny podziękowała Profesorowi za inicjatywę wznowienia wydania książki.

Profesor od pierwszego wydania, jakie miało miejsce w 1980 roku, nadal prowadził prace badawcze, zgłębiał tajniki historii tych ziem w okresie II Wojny Światowej. Pomysł wydania wznowienia książki, poszerzonej o wyniki badawcze i liczne fotografie, spotkał się z przychylnością władz samorządowych.

W ciepłych słowach kierowanych do Profesora Wójt podkreśliła , że uwiecznienie na papierze faktów jest bezcennym testamentem historycznym Gminy i jej Mieszkańców. Podziękowania dla Profesora były bardzo ciepłe i serdeczne, gdyż takie więzi łączą go z Gminą Janowiec Kościelny.

W okazjonalnym liście, kierowanym do Profesora znalazły się takie oto słowa „Jest to niezwykła książka, napisana w sposób przystępny, piękną polszczyzną. To wielka sztuka stworzyć dzieło naukowe, które jest czytelne, zrozumiałe dla każdego. Niezwykłość tej książki wynika również z jej przejrzystości, przemyślanego układu treści, umożliwiającego w łatwy sposób odszukanie ważnych informacji związanych z określonym miejscem i osobą. Stworzyć za pomocą słowa obraz tak czytelny i rzetelny może tylko OSOBA WYJĄTKOWA, obdarzona szczególną zdolnością , umiejętnością wykorzystania źródeł archiwalnych , a przede wszystkim kierująca się prawdą w przekazie historycznym”

Wójt podkreśliła, że stworzenie książki ukazującej największy konflikt zbrojny w układzie monograficznym jest wyjątkowo trudnym zadaniem. Dla mieszkańców Gminy Janowiec Kościelny książka stanowić będzie szczególną wartość. Jest bowiem utrwaloną lekcją historii, z której korzystać będą również przyszłe pokolenia.

Podziękowania złożyli również uczniowie Zespołu Szkół, którzy oprócz wiązanki kwiatów odczytali okazjonalny list o treści: „W imieniu społeczności naszej szkoły, serdecznie dziękujemy Profesorowi Ryszardowi Juszkiewicz za przypomnienie niezwykle ważnych wydarzeń z historii naszej gminy. Dzięki kolejnemu wydaniu książki „Gmina Janowiec Kościelny ( Szczepkowo-Borowe) w latach 1939-1945” następne pokolenie pozna bliżej losy bohaterów naszej Małej Ojczyzny.

Książka Profesora przybliża nam bardzo trudne i bolesne momenty naszej historii i stanowi ważny przyczynek do poznania motywów działań mieszkańców tych terenów. Jest dla nas motywacją do dalszego poznawania przeszłości tej części Polski, w której się urodziliśmy, mieszkamy, uczymy się i żyjemy.

Gratulujemy pasji, dobrej woli i wytrwałości w opisywaniu historii naszej gminy. Życzymy zdrowia i dalszych sukcesów w życiu osobistym i zawodowym”.

Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, a na liczne pytania odpowiadał autor książki. Dyskusja trwała długo, gdyż Profesor, oprócz ogromnej wiedzy historycznej, zachwycał wyrazistym przekazem, serdecznością, oraz subtelnym żartem.

W spotkaniu udział wzięli : Przewodniczący Rady Gminy Janowiec Kościelny- Zbigniew Ambroziński, radni, kadra kierownicza i pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, uczniowie Zespołu Szkół w Janowcu Kościelnym, Szkoły Podstawowej w Waśniewie Grabowie oraz mieszkańcy, którzy w sposób szczególny interesują się historią.

Pan Profesor przyjął zaproszenie Dyrektora - Pani Beaty Jóźwiak i bezpośrednio po spotkaniu udał się wraz z małżonką do Szkoły Podstawowej w Waśniewie-Grabowie , aby zobaczyć utrwalany tam dorobek w kształtowaniu tradycji i tożsamości. Jednym z nich jest stworzona w szkole Izba Tradycji Szkół Pogranicza.

Profesorowi wszyscy życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności i radości z najbliższych.

Zachęcamy do zakupu książki, którą nabyć można w Samorządowym Ośrodku Kultury w Janowcu Kościelnym- cena książki jest niezwykle atrakcyjna zważywszy na jej zawartość i bezcenność zebranego materiału badawczego.

Zofia Wielgus

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: Gmina2811012

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages