Poniedziałek, 17 grudnia 2018. Imieniny Jolanty, Łukasza, Olimpii

Zamiłowanie do straży przechodzi z pokolenia na pokolenie

2017-06-04 10:00:00 (ost. akt: 2017-06-02 13:29:18)

Autor zdjęcia: Zuzanna Leszczyńska

Początek niesienia pomocy drugiemu człowiekowi przez OSP Janowiec Kościelny sięga roku 1920 i trwa nieprzerwanie po dzień dzisiejszy. — Aktualnie skupiamy 36 członków, z czego 19 druhów bierze udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Warto podkreślić, iż wśród nas jest też 5 kobiet, które na równi z mężczyznami biorą udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych — mówi Mateusz Tomaszewski.

Jak zapewniają, zamiłowanie do straży przechodzi z pokolenia na pokolenie. — Najpierw do straży wstąpił tata. Pamiętam, że od małego chodziłam na imprezy z udziałem strażaków. W czynnej służbie znajduje się też moja siostra i wujek. Po skończeniu 18 lat przystąpię do kursu podstawowego. Póki co pomagam przy obstawie imprez, uroczystości kościelnych i gminnych — tłumaczy Małgorzata Szypulska.

Cały budynek stanął w ogniu


Jakie czynności należy podjąć, by zasilić szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej? — Przede wszystkim osoba zainteresowana musi mieć ukończone 18 lat, by przystąpić do kursu podstawowego. Kursy odbywają się na ogół raz w roku i trwają 6 tygodni. Do tego dochodzą badania lekarskie.

Po opanowaniu teorii i praktyki można wyjeżdżać na akcje — wyjaśniają druhowie. Wyjeżdżają głównie do zdarzeń drogowych, pożarów, podtopień, działają również przy zwalczaniu skutków silnego wiatru, lecz zdarzają się i inne sytuacje. — Pamiętam swój pierwszy wyjazd sprzed pięciu lat. Akcja miała miejsce w Zaborowie, doszło do zaprószenia od prądu, cały budynek był w ogniu. Podejrzewaliśmy, że ktoś może być w środku.

Niestety, człowiek spłonął. Został sam szkielet, skurczone kości i wszystko na wierzchu — wspomina Robert Antczak. Dodaje, że wypadki śmiertelne zdarzają się raz, dwa razy do roku. Na ogół zostają zadysponowani do miejscowych zagrożeń - traw, podtopień, wiatrołomów, same pożary stanowią teraz 10-15% wyjazdów.

Strażacy z Janowca Kościelnego wspominają także akcję w Bukowcu, kiedy zachodziło podejrzenie popełnienia samobójstwa. — Byliśmy na miejscu jako pierwsi, naszym zadaniem było otwarcie drzwi. Człowiek czuje taką niepewność, bo nie wie, czego może spodziewać się w środku — mówią.

Zabiegają o nowy samochód

Trudne sytuacje nie zniechęcają ich jednak do działania. Ratowanie życia i pomoc drugiemu człowiekowi stawiają na pierwszym miejscu. — Pomagamy również w obsłudze imprez kulturalnych na terenie gminy, angażujemy się podczas uroczystości kościelnych, tj. np. Wszystkich Świętych, zabezpieczamy ulice podczas Drogi Krzyżowej.

Organizujemy pogadanki z młodzieżą szkolną, które dotyczą udzielania pierwszej pomocy oraz postępowania na wypadek powstania pożaru — tłumaczą ochotnicy. Kilku druhów jednostki OSP Janowiec Kościelny oddaje honorowo krew. Żeby jednostka mogła samodzielnie brać udział w akcji potrzeba co najmniej 5 osób, natomiast 3 ochotników może jechać jako wsparcie.

Aktualnie posiadają dwa wozy, gaśniczego Stara oraz lekki Gaz, który jest wyposażony w sprzęt do ratownictwa drogowego. — Staramy się o zakup nowego samochodu ratowniczo- gaśniczego. Radni już wyrazili zgodę na udzielenie kredytu. Mamy nadzieję, że się uda — mówią członkowie OSP Janowiec Kościelny.

2016 rok zakończyli z 44 wyjazdami na koncie

Poza służbą strażacy chętnie utrzymują ze sobą kontakt. Dwukrotnie zdobyli pierwsze miejsce podczas Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej. W tym roku znaleźli się również na podium w plebiscycie na "Najpopularniejszą jednostkę OSP w powiecie".

Posiadają brązowe, srebrne, złote medale, odznaki krzyża zasługi, wzorowy strażak czy odznaki za staż. W zeszłym roku brali udział w 44 zdarzeniach, z czego 11 stanowiły pożary, 31 - miejscowe zagrożenia, 2 zdarzenia okazały się fałszywymi alarmami.


Lista członków OSP Janowiec Kościelny:

Kwiatkowski Jan
Łasiewicki Grzegorz
Moszczyński Czesław
Grochala Stanisław
Gołębiewski Jan
Grzemski Józef
Jabłonowski Roman
Dłuski Jacek
Grzemski Marek
Wiński Leszek
Wacikowski Andrzej
Pokus Wojciech
Miecznikowski Andrzej
Wesołowski Marcin
Bielasta Jan
Suchowiej Piotr
Gąsiorowski Krzysztof
Szczepkowski Mariusz
Antczak Robert
Kowalewski Paweł
Grochala Bożena
Szypulski Paweł
Oman Paweł
Kobylińska Agnieszka
Jabłonowski Mateusz
Sarbiewski Mariusz
Szypulska Anna
Szczepkowska Agata
Wielgus Zofia
Gołębiewski Adrian
Zieliński Jacek
Tomaszewski Mateusz
Szempliński Paweł
Szypulska Małgorzata
Antczak Damian
Szulczak Tomasz
Bukowski Dawid


zl

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages