XVI Seminarium Historyczne w Janowcu Kościelnym

2016-06-23 13:06:17(ost. akt: 2016-06-22 14:03:41)

Autor zdjęcia: UG Janowiec Kościelny

Rodowód, tożsamość, tradycje- o tym, że są to dla mieszkańców ważne wartości, świadczą organizowane od 16 lat Seminaria Historyczne. W każdym roku inny jest temat wiodący. Zawsze jednak pamiętamy o wydarzeniach rocznicowych- tak było i w tym roku, uczestnikom przybliżyliśmy fakty związane z Chrztem, w 1050 rocznicę Chrztu Polski.
Scenografia tegorocznego Seminarium wyraźnie wskazywała tematykę, stwarzając jednocześnie dodatkowy klimat. Ławki szkolne z kałamarzem i gęsim piórem, dzwonek, tablica- to tylko niektóre z rekwizytów. Wykłady, prezentacje i dyskusje dotyczyły bowiem szkolnictwa.

XVI Seminarium Historyczne prowadziła Marzena Borkowska- Kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, która przywitała gości.

Uroczystego otwarcia Seminarium dokonała wójt Bożena Grochala, która podkreśliła znaczenie rodowodu, tożsamości i tradycji w życiu każdego człowieka, zwracając szczególną uwagę na fakt rocznicowego wydarzenia- 1050 lecia chrztu Polski. — To wydarzenie o charakterze państwowo-religijnym, ponieważ przyjęcie chrztu dało początek obecności Kościoła katolickiego, przyczyniło się do powstania naszego państwa…… 1050 lat temu polski władca Mieszko I przyjął chrześcijaństwo i włączył Polskę do wspólnoty europejskich chrześcijańskich państw — mówiła.

Prezentację na temat 1050-lecia chrztu Polski przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Janowcu Kościelnym, pod kierunkiem Sylwii Szczepkowskiej i Zbigniewa Czechowskiego- nauczycieli historii w tej szkole.

Kolejną prezentację poprzedził występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Waśniewie-Grabowie, które zaśpiewały znane i lubiane piosenki, tematycznie związane ze szkołą, zabawą w trakcie przerw. Występ zachwycił uczestników, co nagrodzono gromkimi brawami.

Po tym muzycznym akcencie Michał Piotr Moszczyński przedstawił prezentację „Początki szkolnictwa w okresie międzywojennym na Pograniczu”. Nie zabrakło w niej wielu fotografii, w tym z uroczystości nadania sztandarów dla szkół w Jabłonowie-Dybach i Szczepkowie Borowym.

Kolejny występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym, pod kierunkiem Judyty Wrzeszczyńskiej, umilił uczestnikom czas i przywołał wspomnienia z lat szkolnych

W czasie przerwy uczestnicy Seminarium mieli możliwość poznać gościnność i smaki pobożańskie. Przygotowane przez naszego mieszkańca – Janusza Szypulskiego swojskie wyroby cieszyły się ogromnym powodzeniem. To już tradycja, że gości częstujemy swojskimi wyrobami, przygotowanymi w tradycyjnej technologii. Zapach drożdżowego ciasta to kolejna kulinarna atrakcja, przygotowana przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczepkowie Borowym.

Posileni swojskim jadłem, uczestnicy wysłuchali kolejnych prelegentów.

Beata Jóźwiak-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Waśniewie Grabowie, wspólnie z Przemysławem Dudkiem, przygotowała prezentację, podczas której przybliżono historię szkół w Jabłonowie-Dybach, Nowej Wsi Dmochy, Szczepkowie Borowym, Waśniewie Grabowym i Janowcu Kościelnym. Zebrane wiadomości, przeplatane zdjęciami i opowieściami stanowiły ogrom emocji i osobistych wspomnień, szczególnie dla uczniów czy nauczycieli tychże szkół.

Na zakończenie Seminarium z rąk wójt i przewodniczącego rady gminy gratulacje i słowa uznania odebrała Barbara Krajewska- poetka ludowa, mieszkanka naszej Gminy. Wręczono symboliczną wiązankę kwiatów, a okolicznościowy list gratulacyjny, wygrawerowany i oprawiony w etui, będzie pamiątką z tej uroczystości.

Wszystkim uczestnikom przybliżono sylwetkę poetki, podkreślając Jej dokonania w krzewieniu kultury ludowej i promocji gminy Janowiec Kościelny oraz informując o prestiżowych nagrodach literackich, w tym wręczonej w 2014 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagrody im. Oskara Kolberga „ Za zasługi dla kultury ludowej”.

Wójt w imieniu własnym i całej wspólnoty lokalnej dziękowała za twórczość mówiąc — Barbara Krajewska uczy nas miłości do Boga, ludzi i Ojczyzny. Jest nestorką wśród laureatów Mazowsza, trwa na posterunku
i strzeże najwyższych wartości, jakimi są przywiązanie do przodków, do ziemi jako matki- przyrody i matki- Ojczyzny…..Należy do pokolenia, które potrafi swe wartości i niepokoje utrwalić słowem poetyckim, co potwierdza Jej poezja.

Miłym upominkiem dla zacnej autorki była też prezentacja Jej najnowszej książki „ Ziarna miłości”, którą przygotowała sekretarz gminy-Zofia Wielgus z kierownikiem SOKSiR. Był to swego rodzaju wywiad z autorką, w którym odpowiedzi na pytania zaczerpnięto z fraszek i sentencji zawartych w książce „Ziarna miłości”. Przytoczono też wiersze dedykowane, w których autorka wspomina Szkołę Podstawową w Waśniewie Grabowym i Szczepkowie Borowym.

Tym miłym akcentem zakończono XVI Seminarium Historyczne.

Odbywające się Seminaria to zapis historii, tworzony z myślą o potomnych i dla dzisiejszego pokolenia. W ten sposób pokazujemy, że powinniśmy żyć przyszłością- nie zapominając o przeszłości. Dorobek naszych przodków jest bowiem dziedzictwem narodu.

UG Janowiec Kościelny


Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna





2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5