Piątek, 17 sierpnia 2018. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

XVI Seminarium Historyczne w Janowcu Kościelnym

2016-06-23 13:06:17 (ost. akt: 2016-06-22 14:03:41)

Autor zdjęcia: UG Janowiec Kościelny

Rodowód, tożsamość, tradycje- o tym, że są to dla mieszkańców ważne wartości, świadczą organizowane od 16 lat Seminaria Historyczne. W każdym roku inny jest temat wiodący. Zawsze jednak pamiętamy o wydarzeniach rocznicowych- tak było i w tym roku, uczestnikom przybliżyliśmy fakty związane z Chrztem, w 1050 rocznicę Chrztu Polski.

Scenografia tegorocznego Seminarium wyraźnie wskazywała tematykę, stwarzając jednocześnie dodatkowy klimat. Ławki szkolne z kałamarzem i gęsim piórem, dzwonek, tablica- to tylko niektóre z rekwizytów. Wykłady, prezentacje i dyskusje dotyczyły bowiem szkolnictwa.

XVI Seminarium Historyczne prowadziła Marzena Borkowska- Kierownik Samorządowego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji, która przywitała gości.

Uroczystego otwarcia Seminarium dokonała wójt Bożena Grochala, która podkreśliła znaczenie rodowodu, tożsamości i tradycji w życiu każdego człowieka, zwracając szczególną uwagę na fakt rocznicowego wydarzenia- 1050 lecia chrztu Polski. — To wydarzenie o charakterze państwowo-religijnym, ponieważ przyjęcie chrztu dało początek obecności Kościoła katolickiego, przyczyniło się do powstania naszego państwa…… 1050 lat temu polski władca Mieszko I przyjął chrześcijaństwo i włączył Polskę do wspólnoty europejskich chrześcijańskich państw — mówiła.

Prezentację na temat 1050-lecia chrztu Polski przygotowali uczniowie Zespołu Szkół w Janowcu Kościelnym, pod kierunkiem Sylwii Szczepkowskiej i Zbigniewa Czechowskiego- nauczycieli historii w tej szkole.

Kolejną prezentację poprzedził występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Waśniewie-Grabowie, które zaśpiewały znane i lubiane piosenki, tematycznie związane ze szkołą, zabawą w trakcie przerw. Występ zachwycił uczestników, co nagrodzono gromkimi brawami.

Po tym muzycznym akcencie Michał Piotr Moszczyński przedstawił prezentację „Początki szkolnictwa w okresie międzywojennym na Pograniczu”. Nie zabrakło w niej wielu fotografii, w tym z uroczystości nadania sztandarów dla szkół w Jabłonowie-Dybach i Szczepkowie Borowym.

Kolejny występ dzieci ze Szkoły Podstawowej w Janowcu Kościelnym, pod kierunkiem Judyty Wrzeszczyńskiej, umilił uczestnikom czas i przywołał wspomnienia z lat szkolnych

W czasie przerwy uczestnicy Seminarium mieli możliwość poznać gościnność i smaki pobożańskie. Przygotowane przez naszego mieszkańca – Janusza Szypulskiego swojskie wyroby cieszyły się ogromnym powodzeniem. To już tradycja, że gości częstujemy swojskimi wyrobami, przygotowanymi w tradycyjnej technologii. Zapach drożdżowego ciasta to kolejna kulinarna atrakcja, przygotowana przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Szczepkowie Borowym.

Posileni swojskim jadłem, uczestnicy wysłuchali kolejnych prelegentów.

Beata Jóźwiak-Dyrektor Szkoły Podstawowej w Waśniewie Grabowie, wspólnie z Przemysławem Dudkiem, przygotowała prezentację, podczas której przybliżono historię szkół w Jabłonowie-Dybach, Nowej Wsi Dmochy, Szczepkowie Borowym, Waśniewie Grabowym i Janowcu Kościelnym. Zebrane wiadomości, przeplatane zdjęciami i opowieściami stanowiły ogrom emocji i osobistych wspomnień, szczególnie dla uczniów czy nauczycieli tychże szkół.

Na zakończenie Seminarium z rąk wójt i przewodniczącego rady gminy gratulacje i słowa uznania odebrała Barbara Krajewska- poetka ludowa, mieszkanka naszej Gminy. Wręczono symboliczną wiązankę kwiatów, a okolicznościowy list gratulacyjny, wygrawerowany i oprawiony w etui, będzie pamiątką z tej uroczystości.

Wszystkim uczestnikom przybliżono sylwetkę poetki, podkreślając Jej dokonania w krzewieniu kultury ludowej i promocji gminy Janowiec Kościelny oraz informując o prestiżowych nagrodach literackich, w tym wręczonej w 2014 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nagrody im. Oskara Kolberga „ Za zasługi dla kultury ludowej”.

Wójt w imieniu własnym i całej wspólnoty lokalnej dziękowała za twórczość mówiąc — Barbara Krajewska uczy nas miłości do Boga, ludzi i Ojczyzny. Jest nestorką wśród laureatów Mazowsza, trwa na posterunku
i strzeże najwyższych wartości, jakimi są przywiązanie do przodków, do ziemi jako matki- przyrody i matki- Ojczyzny…..Należy do pokolenia, które potrafi swe wartości i niepokoje utrwalić słowem poetyckim, co potwierdza Jej poezja.

Miłym upominkiem dla zacnej autorki była też prezentacja Jej najnowszej książki „ Ziarna miłości”, którą przygotowała sekretarz gminy-Zofia Wielgus z kierownikiem SOKSiR. Był to swego rodzaju wywiad z autorką, w którym odpowiedzi na pytania zaczerpnięto z fraszek i sentencji zawartych w książce „Ziarna miłości”. Przytoczono też wiersze dedykowane, w których autorka wspomina Szkołę Podstawową w Waśniewie Grabowym i Szczepkowie Borowym.

Tym miłym akcentem zakończono XVI Seminarium Historyczne.

Odbywające się Seminaria to zapis historii, tworzony z myślą o potomnych i dla dzisiejszego pokolenia. W ten sposób pokazujemy, że powinniśmy żyć przyszłością- nie zapominając o przeszłości. Dorobek naszych przodków jest bowiem dziedzictwem narodu.

UG Janowiec KościelnyPodziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages