środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Quillingowe pisanki

2016-03-25 07:00:00 (ost. akt: 2016-03-24 10:26:11)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

W Środowiskowym Domu Samopomocy w Szczepkowie Borowym już widać święta wielkanocne. Dom udekorowany jest własnoręcznie wykonanymi ozdobami, są już upieczone baby i drożdżaki według staropolskiego przepisu.

W Środowiskowym Domu Samopomocy 70 uczestników bierze udział w zajęciach, korzystając z pracowni rehabilitacyjnej, gospodarstwa domowego, muzycznej, komputerowej i artystycznej. Uczestnicy zajęcia najczęściej wybierają sami. Dużym zainteresowaniem cieszą się pracownie rehabilitacyjna i gospodarstwa domowego.

Przed świętami wszyscy dbają o to, aby zmienić wystrój pomieszczeń na świąteczny. — Stroiki świąteczne zaczynamy przygotowywać wcześniej, ponieważ jest to praca bardzo trudna i wymagająca czasu — mówi Marzena Szmitkowska.

Wszystkie ozdoby wykonywane są przez uczestników pod bacznym okiem terapeutów. — Jest to praca zbiorowa. Jedni tylko pomagają, ale są też osoby bardzo uzdolnione, które same wykonują wszystkie czynności — dodaje Angelika Skierska. Ozdoby wykonywane są różnymi metodami. Najwięcej robią pisanek.

Pisanki tradycyjne i quillingowe
Pisanki to najpopularniejsza ozdoba wielkanocna. Uczestnicy ŚDS malując jajka korzystają ze starych sprawdzonych sposobów. Najpopularniejszy to wyrysowanie woskiem wzoru, a potem włożenie jajka do cebulaku. — Wychodzą bardzo ładne, brązowe z białymi ozdobami — mówi Marzena Smolińska.

— Robimy też pisanki ozdabiane kordonkiem. To bardzo żmudna praca — dodaje. Jedna z uczestniczek specjalizuje się w ozdabianiu jaj wstążką. — Trzeba je pociąć na paski, potem złożyć w trójkąty i dokładnie jeden obok drugiego przypiąć szpilkami do styropianowego jajka — tłumaczy Marzena Smolińska.

Nową metodą ozdabiania jaj jest quilling. Polega to na tym, że kolorowe papiery należy pociąć w drobne paski. — Następnie zwinąć je w ruloniki i nakleić najlepiej na styropianowe jajko. Jedna z pań ozdabia pisanki metodą origami.

Papierowa wiklina
Podopieczni ŚDS chętnie wykonują ozdoby papierowej wikliny. — Wykorzystujemy do tego gazety, nidzicka dobrze się nadaje. Trzeba gazetę pociąć na paski, zwinąć każdy z nich w cienki rulon, potem wyplatać jak wiklinę. Gotowy produkt malujemy białą zwykłą farbą i lakierujemy — wyjaśnia Marzena Szmitkowska.

Wyplatają w ten sposób przede wszystkim różnych kształtów koszyki i stroiki na stół wielkanocny. Oczywiście, nie może zbraknąć palm, zajączków, królików, kurczaków. — Ręcznie przygotowywane są kartki świąteczne, które wysyłamy do zaprzyjaźnionych z nami osób i instytucji — mówi Angelika Skierska.

Baba wielkanocna
W pracowni gospodarstwa domowego trwają także prace. Tu przygotowuje się wypieki świąteczne. — Co roku pieczemy baby i drożdżaki wielkanocne według staropolskiego przepisu, który otrzymaliśmy od naszej uczestniczki — mówi Marzena Szmitkowska.

Wszyscy zapewniają, że są wyśmienite w smaku, ale przepisu zdradzić nie chcą. — To nasza tajemnica — mówią. — Może kiedyś go zdradzimy — dodają. Uczestnicy święta spędzają w domu z rodzinami, ale zjedzą również wspólne śniadanie wielkanocne, na które przygotują potrawy tradycyjne.

— Będą to jaja w majonezie, faszerowane i wiele innych. Będzie żurek z białą kiełbasą i oczywiście nasze baby i drożdżak wielkanocny — mówi Marzena Szmitkowska.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages