Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

„Kibicuj z klasą” w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym".

2016-03-14 08:13:15 (ost. akt: 2016-03-14 09:20:25)

Autor zdjęcia: Rafał Pyra

Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" to doskonały moment, aby realizując cele statutowe programu przybliżyć młodzieży szkolnej Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Janowcu Kościelnym ideę walki o wolną Polskę Żołnierzy Niezłomnych.

Młodzi Patrioci z gminy Janowiec Kościelny po raz pierwszy wzięli udział w ogólnopolskim biegu "Tropem Wilczym 2016", który odbył się w Zimnej Wodzie, w niedzielę 28 lutego. Nasza skromna delegacja liczyła 5 osób, jednak wiemy już na dzień dzisiejszy, że w następnej odsłonie tego wydarzenia pojedziemy w dużo większym gronie. Sam udział w biegu to przede wszystkim symbolika, jednak rywalizacja i tak się pojawiła. Nasi chłopcy przekroczyli linię mety na piątej, szóstej, siódmej i ósmej pozycji - świetny wynik zważywszy na to, że wystartowała setka biegaczy.

„Kibicuj z klasą” również w naszej placówce oddało hołd polskim bohaterom, tworząc na korytarzu szkolnym wystawę upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych. 1 marca, o godzinie 12.15 wszystkie klasy gimnazjalne zebrały się przy niej na swoistym "mini-apelu" poświęconym pamięci Naszych bohaterów.

Uczniowie mogli dowiedzieć się, że "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji, za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny". Przez lata Niezłomni byli oczerniani, oskarżani o największe zbrodnie, podłe motywacje. W latach PRL-u powstało wiele prac „historycznych" (zwykle pisanych przez byłych pracowników Urzędu Bezpieczeństwa), książek, wierszy, filmów, których cel był jeden: zabić ludzką pamięć, zafałszować prawdę o tym co się działo w Polsce w okresie powojennym.

Dzisiaj wracają postacie pomordowanych, legendarnych dowódców powstania antykomunistycznego: „Zapory"- Dekutowskiego, „Ognia"- Kurasia, Antoniego Żubryda. Różne były ich losy, czasem błądzili, wzbudzali kontrowersje, ale ich celem była wolna Rzeczpospolita. Byli wśród nich również i „rycerze bez skazy"- Witold Pilecki, Antoni Heda „Szary" czy pułkownik Łukasz Ciepliński.

Ten ostatni, w czasie wojny dowodził rzeszowską AK, a po wojnie był prezesem IV komendy WiN. Aresztowany w 1947, przez trzy lata okrutnie torturowany, został skazany na siedmiokrotną karę śmierci. Dnia 1 marca 1951 roku pułkownik Ciepliński wraz ze swoimi towarzyszami z WiN został zamordowany w mokotowskim więzieniu. Z inicjatywy śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Sejm R.P. ogłosił dzień 1 marca Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Po odczytaniu specjalnie przygotowanego na ten dzień referatu pamięć o Niezłomnych uczciliśmy symboliczną minutą ciszy.

11 marca zorganizowaliśmy również wyjazd do Mławy, aby w Kinie Miejskiego Domu Kultury obejrzeć film pt. „Historia Roja, w ziemi lepiej słychać”. W ten sposób zakończyliśmy tegoroczne obchody święta "Żołnierzy Wyklętych", przybliżając historię Mieczysława Dziemieszkiewicza - jednego z bohaterów walki o wolną Polskę.
W dzisiejszym świecie nastawionym przede wszystkim na przyjemności i indywidualistyczne cele była to dla nas niewątpliwie ważna lekcja historii. Mieliśmy możliwość poznania jasnej postawy moralnej, oraz zupełnie innego systemu wartości, akcentującego walkę do końca, jak również inaczej rozumianego sensu życia.

Cześć i chwała Bohaterom !

Rafał Pyra

Fot. Rafał Pyra


Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Polub nas na Facebooku:

Źródło: PASJA

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages