Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Po raz XV o dziejach Poboża - Seminarium Historyczne w Janowcu Kościelnym

2015-06-29 08:00:00 (ost. akt: 2015-06-29 18:16:12)

Autor zdjęcia: Anna Wółkowska

70. rocznica zakończenia II wojny światowej była tematem wiodącym tegorocznego XV już Seminarium Historycznego w Janowcu Kościelnym. Po raz kolejny spotkali się tu historycy, miłośnicy historii i mieszkańcy tego subregionu.

XV Seminarium Historyczne zorganizowano w ramach obchodów święta Jana. Tegoroczne spotkanie rozpoczął występ zespołu "Pobożanki", obchodzącego 10-lecie istnienia, który zadebiutował właśnie podczas seminarium. Z okazji jubileuszu wójt Bożena Grochala i przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Ambroziński wręczyli zespołowi list gratulacyjny i bon pieniężny na zakup strojów.

Historię dotychczasowych spotkań przedstawiła dyrektor Samorządowego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Janowcu Kościelnym Barbara Wrzeszczyńska. W tym czasie uczestnicy seminariów poznali rody pobożańskie, znaczenie rodowodów nazwisk szlacheckich i sylwetki uczonych pochodzących z Poboża. Rozmawiali też o kurhanach, które stanowią ogromne bogactwo archeologiczne. Omawiali temat granicy mazowiecko-pobożańskiej. W tym roku wiodącym tematem była 70. rocznica zakończenia II wojny światowej.

W sobotę, 27 czerwca o konspiracji na Północnym Mazowszu, w latach 1940 - 1953 mówił prof. Ryszard Juszkiewicz. Wojnę oczami dzisiejszej młodzieży przedstawili gimnazjaliści z Zespołu Szkół w Janowcu Kościelnym. Wykład "Życie na granicy" wygłosił Michał Piotr Moszczyński, a o walorach przyrodniczych Poboża opowiadała Katarzyna Borkowska. Seminarium towarzyszyła tradycyjna biesiada pobożańska.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. [url=mailto:i.hrywna@gazetaolsztynska.pl] Pomogę: Igor Hrywna/url]
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages