Wtorek, 17 lipca 2018. Imieniny Aleksego, Bogdana, Martyny

Z Janowca do Grzebska - Rodzinny Rajd Rowerowy

2015-06-08 18:28:09 (ost. akt: 2015-06-09 21:06:16)

Autor zdjęcia: Michał Piotr Moszczyński

6 czerwca (sobota) w piękną, słoneczną pogodę ruszyliśmy 20-osobową grupą, spod Ośrodka Kultury na wycieczkę rowerową do Grzebska - miejscowości, która stanowi nasz subregion Poboże. Około 30-kilometrowa trasa rajdu prowadziła z Janowca Kościelnego przez Pokrzywnicę, Nową Wieś Wielką, Grzebsk i z powrotem do Janowca.

Celem naszej wycieczki było zobaczenie i zwiedzenie Kaplicy z XVIII wieku pw. świętego Leonarda. Kaplica znajduje się nieco za wsią. Pobudowana obok starego grodziska. Jest konstrukcji drewnianej, zbudowana na murowanej podmurówce w kształcie ośmioboku. Salowa, bez wyodrębnionego prezbiterium. Wewnątrz oczy przyciągały dwa barokowe ołtarze boczne oraz piękna późnobarokowa ambona z XVIII wieku z rzeźbami czterech ewangelistów.

Z kapliczki przeszliśmy do miejsca po starym grodzisku wczesnośredniowiecznym z XI wieku. Grodzisko zwane Grebesco jest w kształcie stożka o stromych zboczach, porośnięte drzewami, a u jego stóp widoczna jest fosa. W centralnej części znajdują się ruiny kasztelanii. O historii tego miejsca opowiadał nam Pan Michał Moszczyński, współuczestnik naszej wycieczki i miłośnik naszej pobożańskiej historii.

Po zapoznaniu się z historycznym miejscem i obiektem, ruszyliśmy w drogę powrotną podziwiając piękny pobożański krajobraz.
W Nowej Wsi Wielkiej zatrzymaliśmy się na chwilę odpoczynku i ochłodzenie się smacznymi lodami. W Waśniewie, na posesji Pana Michała zatrzymaliśmy się nieco dłużej, by zregenerować siły posilając się gorącą, pieczoną na grillu kiełbaską. Posileni i wypoczęci ruszyliśmy już w drogę do Janowca Kościelnego.

Rodzinny Rajd Rowerowy zorganizowany został w ramach Gminnych Obchodów Dni Rodziny, a organizatorem był SOKSiR.
Rajd rowerowy to nie tylko relaks i zdrowy odpoczynek, ale także poznawanie okolicy i zdobywanie wiedzy o otaczających nas ciekawych miejscach, przede wszystkim historycznych, których nie znamy a powinniśmy je poznać i co nieco wiedzieć o nich.
B. Wrzeszczyńska


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz TUTAJ ".

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
Polub nas na Facebooku:

Źródło: soksir

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages