Poniedziałek, 16 lipca 2018. Imieniny Eustachego, Mariki, Mirelli

Piękny wieniec za piękny rok

2014-09-11 09:08:49 (ost. akt: 2014-09-11 09:12:31)

Autor zdjęcia: Kamil Podowski

Koniec wakacji to czas, w którym żniwa są już wspomnieniem, a szkoła tuż tuż. To także najgorętszy okres przygotowań dożynkowych, w których już da się odczuć atmosferę wrześniowego święta plonów, podsumowującego całoroczny okres pracy rolnika.


Dożynki dla gospodyń ze Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Wsi "Pod Gajem" ze Smolan rozpoczynają się na długo przed wrześniowym dniem. Pierwsze przygotowania mają miejsce jeszcze przed żniwami.

Odpowiednio posegregowany materiał na wieniec musi doschnąć i bezpiecznie składowany przeleżeć kilka tygodni. W pracy kobietom pomagają dzielni mężowie, których ręka jest niezbędna, zwłaszcza przy wykonywaniu żelaznego stelaża jak i kolejnych etapów prac.

Mieszkańcy tej miejscowości już od kilku lat systematycznie biorą udział w konkursach, co roku rozstrzyganych w Janowcu Kościelnym. Pierwszym i najważniejszym etapem tworzenia wieńca, jest oczywiście projekt. Dobrze wcześniej przemyślany, wielokrotnie przedyskutowany, a także zmieniany, tak aby zadowolić wszystkie strony i zachwycić jury.

Im więcej gatunków zboża, ozdobników i oryginalnych rozwiązań tym lepiej. A co za tym idzie także pracy, jednak mimo mozołu, żadna z gospodyń nie narzeka. Satysfakcja płynąca ze wspólnej pracy i możliwość aktywnego spędzania czasu razem, a także perspektywa zwieńczenia wysiłku wygraną w konkursie to zapłata sama w sobie.

Samo zajęcie przypomina swoiste robótki ręczne - pozwala się zrelaksować i pobyć samej ze sobą w ciszy. Czasu potrzeba naprawdę wiele, co najmniej kilka godzin dziennie przy stoliku, łącząc słomkę po słomce, kłos po kłosie, kolejne fragmenty. W czasie prac nad zbożową, wierzchnią częścią wieńca dożynkowego, kształtu nabiera żelazny szkielet konstrukcji, dlatego, że tylko taki będzie jednocześnie sztywny i łatwy w modelowaniu. Taki sposób jest wygodny, pozwala wykorzystać wyspawany już szkielet w kolejnych latach.

W tym roku gospodynie ze Smolan zdecydowały się udekorować dożynkową rzeźbę m.in. ziarnami fasoli czy pestkami z dyni. Obecny projekt zdecydowano się także uatrakcyjnić wkomponowując w niego obraz "Jezu Ufam Tobie". Końcowy efekt będzie można obejrzeć 14 września na gminnym święcie plonów w Janowcu Kościelnym.

7 września wieniec wraz z delegacją z janowieckiej parafii reprezentował dekanat dzierzgowski na dożynkach diecezji płockiej i województwa mazowieckiego w Staroźrebach k. Płocka.

Kamil Podowski

POLECAMY
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. nn #1592913 | 83.9.*.* 2 gru 2014 20:55

  za bardzo do góry głowę nosiła

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ja #1592115 | 46.76.*.* 2 gru 2014 15:13

  szkoda pracy do rady nie weszła p.prezes

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages