Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli

Szlakiem Sanktuariów Maryjnych

2014-08-19 08:50:51 (ost. akt: 2014-08-19 08:53:23)

Autor zdjęcia: SOKSiR

Grupa Seniorów z Gminy Janowiec Kościelny z kierownik SOKSiR, wyruszyła szlakiem pielgrzymkowym do Świętej Lipki; Stoczka Klasztornego; Głotowa zwanego Warmińską Kalwarią.

Święta Lipka "Częstochowa Północy" znana jest już od XV wieku jako miejsce licznych pielgrzymek. Znajduje się tam Sanktuarium Maryjne — cel naszej wycieczki. Jest to przepiękny zespół architektoniczny złożony z kościoła, krużganków, klasztoru. Liczne rzeźby, freski, obrazy na płótnie, wyroby złotnicze przyciągały nasze oczy. Pod przecudną barokową bramą z XVIII wieku zrobiliśmy sobie grupowe, pamiątkowe zdjęcie. W Bazylice podziwialiśmy barokowe organy z ruchomymi figurkami i wysłuchaliśmy koncertu organowego.

Następny etap naszej wycieczki to Stoczek Klasztorny i Sanktuarium Maryjne z Bazyliką Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Historię kościoła sięgającą 1639 roku opowiadał nam jeden z księży Marianów opiekujący się tym miejscem. Sanktuarium w Stoczku posiada tytuł Bazyliki Mniejszej, nadany przez Jana Pawła II w 1987 roku.

W części klasztornej Sanktuarium znajduje się izba pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Kardynał Wyszyński w latach 1953-1956 był więziony w Stoczku przez socjalistyczny reżim.

Ołtarz Główny Kościoła, obrazy, płaskorzeźby, ambona wykuta z żelaza stanowią przecudny obiekt zwiedzania. Uroku Sanktuarium dodaje przepiękny, kolorowy ogród z przeróżną roślinnością i oczkami wodnymi.

Ze Stoczka Klasztornego ruszyliśmy do Głotowa, położonego 5 km od Dobrego Miasta, w którym zwiedzaliśmy Sanktuarium Najświętszego Sakramentu i Męki Pańskiej. Jest to jedno z najstarszych żywych do dziś miejsc pielgrzymkowych na Warmii. Jego historia sięga XIV wieku i zwane jest Warmińską Jerozolimą. Głotowo słynie z Kalwarii zbudowanej na wzór jerozolimskiej. W Głotowie jest 14 stacji Drogi Krzyżowej oraz Kaplica Pana Jezusa w Ogrójcu i grota Matki Bożej z Lourdes ze źródełkiem.

Głotowo było naszym ostatnim miejscem na szlaku Sanktuariów. Oczarowani zwiedzanymi miejscami, pełni wrażeń i podbudowani duchowo powróciliśmy do swoich domów.
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. 

Swoją stronę założysz klikając na nidzica.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.

Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutajPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages