Niedziela, 23 września 2018. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli


Uczniowie chodzili jak pijani

2013-12-11 08:00:00 (ost. akt: 2013-12-10 19:23:17)

Autor zdjęcia: Halina Rozalska

— Zobacz, idzie jakby był pijany, nie może trafić w linię. O, nie widzi chyba tych cukierków — mówią ze śmiechem uczniowie obserwujący swoich kolegów biorących udział w eksperymencie.


Eksperyment został przeprowadzony 4 grudnia w Zespole Szkół w Janowcu Kościelnym przez Adama Szemplińskiego z Fundacji Krzysztofa Hołowczyca "Kierowca bezpieczny". Miał na celu pokazanie uczniom jak alkohol osłabia reakcje kierującego.

Uczniowie obejrzeli najpierw film pt. "Eksperyment", w którym kilku młodych ludzi prowadziło samochód na trzeźwo, a później wykonywali te same zadania po wypiciu alkoholu. Okazało się, że żaden z nich nie potrafił przejechać slalomu, zatrzymać się przed nagle pojawiającym się na drodze człowiekiem. Byli zdziwieni, że wypicie kilku drinków czy piw tak bardzo osłabiło ich sprawność.


Janowieccy uczniowie mogli doznać podobnych doświadczeń dzięki specjalnym okularom. Trzy grupy gimnazjalistów wykonało kilka zadań na trzeźwo i w okularach. Musieli przejść po linii, wrzucić piłeczki do kosza i zebrać rozsypane cukierki. Na trzeźwo żadne z zadań nie sprawiało im trudności.


Ale po założeniu okularów nikt z nich nie wykonał zadania poprawnie. — Widzę podwójnie! Którędy mam iść? — pytali nieco rozbawieni uczniowie biorący udział w eksperymencie. Było sporo śmiechu, dobrej zabawy, ale i nauka, że alkohol nie pomaga w kierowaniu pojazdem, a wręcz przeciwnie prowadzi do wypadków, często śmiertelnych.


— Mam nadzieję, że eksperyment ten przekonał uczniów, że nie należy prowadzić samochodu pod wpływem alkoholu — mówi Adam Szempliński. — Cieszę się, że mogę takie akcje przeprowadzać. Warto to robić, bo być może dzięki nim chociaż jedna osoba zostanie uratowana — dodaje. Na zakończenie podziękował wójt gminy Bożenie Grochala, dyrekcji szkoły za pomoc w zorganizowaniu spotkania.


Halina Rozalska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Alpii Pipi Dyaje #1268005 | 37.31.*.* 11 gru 2013 20:11

    Tak tak.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages