Piątek, 17 sierpnia 2018. Imieniny Anity, Elizy, Mirona

Seniorzy Z Janowca Kościelnego na wycieczce w Niepokalanowie

2013-05-14 16:17:36 (ost. akt: 2013-05-15 09:47:58)

Autor zdjęcia: Archiwum

10 maja 20 osobowa grupa członków Kluby Seniora „Niezapominajki” w Janowcu Kościelnym uczestniczyła w zaplanowanej wcześniej, wycieczce do Niepokalanowa.

Niepokalanów to franciszkański klasztor- sanktuarium ( Gród Maryi), położony na terenie diecezji warszawskiej w miejscowości Paprotnia, gmina Teresin. Klasztor zajmuje 28 ha. Założony latem 1927 roku przez księcia Jana Druckiego- Lubeckiego. Klasztor stanowił miejsce działalności świętego ojca Maksymiliana Marii Kolbego, franciszkanina. Papież Jan Paweł II, podczas swojej długiej pielgrzymki do Polski nazwał Niepokalanów „ miejscem heroicznego życia św. Maksymiliana i warsztatem pracy Niepokalanej”.

Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała zwiedzającym. Na miejscu czekało na nich wiele atrakcji klasztornych. Najpierw olśniła ich piękna Bazylika, przed którą zrobili sobie grupowe zdjęcia. W Bazylice uczestniczyli w mszy św., a po mszy mogli podziwiać przepiękne nawy: główna i boczna ( oświetlone dziesiątkami żarówek zamieszczonymi w kasetonach na suficie), prezbiterium, witraże i ambonę. Uwagę naszych seniorów zwróciła, umieszczona nad ołtarzem, marmurowa figura świętego, który ofiarnym gestem przekazuje matce Bożej cały świat.
Przed Bazyliką podziwiali: pomnik św. Maksymiliana, założyciela Klasztoru oraz pomnik Papieża Jana Pawła II.


Podczas zwiedzania uwagę naszą przykuła ,,stara kapliczka” zbudowana jesienią 1927 roku. Uważana jest za kolebkę klasztoru, w której modlił się ojciec Maksymilian. Obok starej zakrystii znajduje się pierwsza cela św. Maksymiliana. O Niepokalanowie i Ojcu Maksymilianie niezwykle ciekawie opowiadał nam jeden z braci franciszkanów.

Następnie zwiedzaliśmy muzeum św. Maksymiliana. Zamieszczone eksponaty, fotografie z objaśnieniami i inne pamiątki prezentują życie i działalność Ojca Maksymiliana Kolbego - założyciela Niepokalanowa.

Kolejnym punktem zwiedzania było Muzeum Papieskie z dwoma samochodami w środku (Papa Mobile). Pierwszy to samochód – kaplica, w którym Jan Paweł II wziął udział w procesji eucharystycznej z Placu Zwycięstwa do Kolumny Zygmunta w Warszawie w 1987r.

Drugi samochód to Fiat 130,z którego papież korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do polski w 1979r. W Klasztorze Niepokalanów działa także Wydawnictwo Ojców Franciszkanów, drukujące m.in. „Rycerza Niepokalanej” „Mały Rycerzyk” i inne książki i publikacje religijne. Działa także Radio Niepokalanów, budynek którego zobaczyliśmy z okien naszego „busa”.

Dowiedzieliśmy się także, że klasztor niepokalanowski był miejscem kilku kongresów, spotkań, konferencji Episkopatu Polski.
Spacerując po tym przepięknym, przepełnionym heroizmem św. Ojca Maksymiliana, podziwialiśmy jego architekturę, ale także mazowiecki krajobraz.

Pełni wrażeń, zaopatrzeni w święte niepokalanowskie pamiątki powróciliśmy do swoich domów, w których zapewne każdy jeszcze raz przeżywał to indywidualnie i głęboko.

Barbara Wrzeszczyńska

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages